Postaw na modny dom kanadyjski! Drewno to jeden z najpopularniejszych, obok kamienia, materiałów budowlanych, wykorzystywany jest przez człowieka od tysięcy lat. Jest tani w pozyskiwaniu, łatwy w obróbce a przede wszystkim bardzo wytrzymały. Przez wieki wykorzystywania go w budownictwie domów jednorodzinnych dużej zmianie uległa sama technologia. Obecnie stosowane metody pozwalają taki dom postawić w bardzo krótkim czasie, używając na placu budowy jedynie prefabrykatów – tak powstają domy kanadyjskie.
Metoda ta pozwala na tańsze budowanie niż jej murowana odpowiedniczka, stąd tak duży popyt na usługi firm budujących drewniane domy. Te mimo, krótkiego czasu spędzanego na placu budowy, ciągle mają długie terminy oczekiwań. Nie ma co się dziwić takiej sytuacji. Żeby drewniany dom spełnił oczekiwania właściciela musi być wybudowany zgodnie ze sztuką przez doświadczoną i odpowiedzialną ekipę budowlaną. Źle zmontowany szkielet może być niestabilny i powodować szybką utratę ciepła ze środka. Zanim zdecydujesz się na wybór drewnianego domu, warto poznać jego rodzaje oraz dowiedzieć się z jakiego drewna powinien być wykonany, żeby nie tylko dobrze wyglądał, ale przede wszystkim był stabilny i odporny na uszkodzenia.
Rodzaje domów drewnianych
Wśród metodologii budowy drewnianych domów najpopularniejsze są domy kanadyjskie oraz domy z bali. Najpopularniejszym z nich są domy kanadyjskie oraz domy z bali. Konstrukcja domu kanadyjskiego opiera się na szkielecie z belek, które oparte są na betonowych fundamentach. Poszczególne elementy domów kanadyjskich łączone są za pomocą gwoździ i specjalnych metalowych łączników umieszczanych pomiędzy belkami. Szkielet wypełniony jest za pomocą specjalnej warstwy izolacyjnej, która wykonana jest z wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej. Zapewnia to dużą ochronę przed uciekaniem ciepła ze środka budynku. Zewnętrzna strona domu wypełniona może być dowolnym materiałem. Najczęściej jest to drewno lub produkty drewnopodobne, żeby nadać domowi górski charakter. Zdarza się również, że pokryta jest płytą kartonowo – gipsową lub płytkami.
Jedną z największą korzyści oferowanych przez domy kanadyjskie jest krótki czas budowy, cały proces zamyka się w średnio 3-4 miesiące. Ważną kwestią jest brak sezonowości budowy. Jedynie wylewanie fundamentów potrzebuje dodatnich temperatur, pozostałe czynności można z powodzeniem wykonywać zimą.
Drugim najpopularniejszym rodzajem są drewniane domy z bali. Konstrukcja takiego budynku składa się z drewnianych bali, o średnicy od 10 do 30 cm. Średnica zastosowanych bali ma duży wpływ na zastosowanie innych materiałów izolacyjnych, ponieważ drewno samo potrafi dobrze zatrzymać ciepło. Wykorzystanie bali o większej średnicy zapewnia lepszą termoizolację. Przy budowie domów drewnianych z bali stosuje się kilka rodzajów belek: pełne, klejone, izolowane oraz warstwowe. Budowle z bali charakteryzują się dużą różnorodnością bryły budynku od domów w stylu góralskim aż po nowoczesne domy pasywne.
Cena domów kanadyjskich
Technologia kanadyjska jest najpopularniejsza wśród osób decydujących się na budowę domu z drewna. Sama konstrukcja takiego domu składa się z drewnianego szkieletu wykonanego zazwyczaj w fabrykach a zewnętrzne ściany wypełniane są drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Przy budowie domu mającego 100 m2 koszt za m2 waha się między 1000 a 1500 zł. W zależności od miejsca, usytuowania działki, rodzaju drewna i ekipy budowlanej. Do tego należy doliczyć jeszcze oczywiście koszty zakupu działki, wyposażenia mieszkania czy też jego wykończenie. Według ekspertów całkowity koszt budowy domu kanadyjskiego może być o około 15% tańszy niż budowa murowanego domu w identycznych rozmiarach i gabarytach.
Jaki rodzaj drewna jest najlepszy przy budowie domu kanadyjskiego?
Wybór odpowiedniego drewna jest bardzo ważną kwestię przy wyborze budowa domu z drewna Szczecin. Jedną rzeczą jest wybór rodzaju drewna a inną kwestia jego przygotowania do budowy. Takie drewno powinno być przede wszystkim odpowiednio wysuszone, wówczas będzie wytrzymalsze. Jakie rodzaje drewna mamy do wyboru? Cztery najpopularniejsze to Modrzew, Jodła, Świerk i Sosna. To właśnie Sosna jest ulubionym materiał cieśli, jest miękka i łatwa w obróbce. Wymaga dobrej impregnacji, ponieważ jest łatwo podatna na siniznę, przez co szybko ulega zagrzybieniu. Jest to również materiał najtańszy i powszechnie stosowany. Modrzew jest głównie wykorzystywany do do produkcji okien, drzwi oraz schodów. Drewno modrzewia jest żywiczne, dzięki czemu wytwarza piękny naturalny zapach. Na szkielet domu najczęściej wykorzystywane są bale z Jodły i Świerku ze względu na łatwość obróbki takiego drewna. Dodatkowo świerk bardzo łatwo się barwi, dzięki czemu często jest wykorzystywany do budowy okładzin, podłóg oraz schodów.
Niezależnie od wyboru rodzaju drewna, należy zadbać o jego najwyższą jakość. Domy kanadyjskie potrafią być bardzo energooszczędne, muszą być jednak wykonane we właściwy, zgodny ze sztuką sposób oraz przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Drewno jest oczywiście najważniejszym z tych materiałów.