O czym pamiętać kupując przesiewacze u producenta?

O czym pamiętać kupując przesiewacze u producenta?

O czym pamiętać kupując przesiewacze u producenta? Przesiewanie to bardzo ważny proces w przetwórstwie rolniczym, mineralurgii czy przeróbce kopalin stałych. Bardzo często procesy rozdzielania frakcji są zbyt skomplikowane, żeby mógł się zając nim wyłącznie człowiek. Czasami przesiewanie wymaga specjalnych maszyn, które nazywa się przesiewaczami. Separacja mechaniczna wprowadza coraz to lepsze rozwiązania techniczne, dlatego producenci proponują coraz to lepsze separatory. Które z nich wybrać i w do jakich konkretnie celów są one stworzone?

Rozwój rynku przesiewaczy

Przesiewacze potrzebne są w coraz większej ilości gałęzi przemysłu. Dzięki temu producenci stawiają na coraz to nowe rozwiązania techniczne. Jak wiadomo podstawą pracy przesiewacza jest rozdzielenie produktu wsadowego na jak najmniejsze frakcje. Zaawansowane maszyny mogą rozdzielać materiał na coraz to mniejsze fragmenty, które coraz bardziej przypominają mikroskopijne rozmiary.

Nowoczesne przesiewacze opierają się na przepuszczaniu materiału przez sito. Dzieli się on przez to na produkt górny (ten, który zostaje na sicie) oraz produkt dolny. Ten drugi przechodzi przez coraz to mniejsze oczka, dopóki na którymś się zatrzyma. Pyły, które przechodzą przez wszelkie możliwe przesiewy bardzo często uznawane są za niepotrzebny odpad, który się wyrzuca. Wszystko przy zjawisku wibracji, dzięki czemu materiał łatwiej wpada do poszczególnych otworów.

Istnieją też specjalne przesiewacze, które rozdzielają jedynie dwie frakcje. Przykładem mogą być dawne wialnie, które rozdzielały różne ziarna. Stosowało się wtedy specjalne przetaki, które służyły do ręcznego przesiewania. Technologia jednak od tego czasu znacznie się rozwinęła. Analiza sitowa, czyli rozdział frakcji coraz częściej odbywa się zasadzie uzyskiwania nadziarna i podziarna w systemie układu sit. Przesiewacze producent udostępnia jednak również w wersji jednositowej.

Zastosowanie przesiewaczy

Zakup przesiewacza powinien zależeć od tego, jaki materiał będzie chciał przesiać. Producenci udostępniają różnego rodzaju maszyny, z których część lepiej nadaje się do kruszyw, a inne lepiej do materiałów przemysłowych. Najczęściej są to przesiewacze wibracyjne. Bardzo często występują w pakiecie z przenośnikami taśmowymi, na które wpada interesujący klienta materiał różnej frakcji.

Najpopularniejsze materiały, które poddaje się przesiewom to różnorodne kruszywa, do których zaliczymy między innymi piasek i żwir. Oprócz tego popularne jest rozdzielanie węgla, zwłaszcza w przypadku kopalń, które sprzedają osobno odmianę groszkową lub orzechową. Istotny jest również rozdział w przypadku pelletu. Z usług przesiewaczy korzystają również budowlańcy i rolnicy, kiedy trzeba rozdzielić kompost, ziemię lub różnego rodzaju odpady.

Polecamy :

 

Kupno przesiewacza w zależności od potrzeb

W zależności od wybranego materiału wsadowego trzeba decydować się na konkretny przesiewacz. Przy zakupie trzeba również sugerować się wilgotnością i granulacją materiału. Modele wibracyjne najlepiej sprawdzą się w przypadku kruszyw suchych. Jeśli są one wilgotne lepiej skorzystać z usług zaawansowanych suszarek. W przypadku ziemi lub kompostu lepiej zdecydować się na przesiewacz bębnowy, zwany czasami trommelem.

Część przesiewaczy służy do pracy jedynie w początkowym stadium rozdziału. Przykładem mogą tu być odgliniacze, które pracują z bardziej plastycznym materiałem. Przesiewacze producent udostępnia również w wersji kruszarkowej, gdzie specjalne szczęki lub udary po prostu kruszą wydobyty materiał, przez co lepiej przysłuży się późniejszym klientom.

Mobilność i napęd przesiewaczy

Przesiewacze mogą zarówno poruszać się i zbierać interesujący klienta materiał, jak i być stacjonarne. W tym drugim przypadku zazwyczaj ma się do czynienia z większymi maszynami, które wymagają obsługi większej ilości pracowników. Często muszą być przenoszone za pomocą specjalnych dźwigów. Przesiewacze mobilne najczęściej poruszają się na gąsienicach oraz kołach. Są one znacznie łatwiejsze w transportowaniu. Sprawdzają się lepiej przy pracy na rozległym terenie.

Osobną sprawą jest zakup maszyny ze względu na rodzaj silnika. Przesiewacze producent udostępnia w wersji elektrycznej lub spalinowej, opierając się na Dieslu. W takiej sytuacji najwięcej zależy od tego czy w pobliżu znajduje się przyłącze elektryczne. Czasami miejsca przesiewu znacznie oddzielone są od cywilizacji (np. w kamieniołomach), dlatego lepiej w takich chwilach postawić na Diesla.

Jaki jest koszt przesiewaczy?

Ceny przesiewaczy bywają naprawdę różne. Największe różnice wynikają z tego czy ma się do czynienia z wersją stacjonarną, czy mobilną. Największe oszczędności można poczynić, kupując zadbaną wersję używaną. Dobrej jakości sprzęt bez znaczących uszkodzeń w wersji stacjonarnej to koszt w granicach 40 000 złotych. Czasami będzie to więcej, czasami mniej. W przypadku wersji mobilnej mowa nawet o 200 000 złotych. Ceny wzrastają podwójnie, a nawet trzykrotnie w przypadku sprzętu całkiem nowego.

Istotne jest również przeznaczenie przesiewacza. Sprzęt przeznaczony do drobnych kruszyw może być znacznie tańszy od separatorów węgla. Istotne jest również to na ile frakcji klient chce przesiać materiał. Przesiewacze wielositowe będą droższe od wersji jednositowych.