Najlepszy styl dla drewnianych domów. W dobie rosnącej troski o dobro środowiska ponownie na popularności zyskują domy budowane przy użyciu surowców naturalnych. Doskonałym przykładem jest drewno, które tradycyjnie kojarzone jest z bardziej rustykalnym stylem. Jednakże na rynku dostępne są ciekawe rozwiązania, które pozwolą nam stworzyć piękny dom łączący naturalny charakter drewna z udogodnieniami wynikającymi z nowoczesnych technologii. Planując wybudować tego typu mieszkanie, musimy jeszcze wybrać preferowany przez nas styl. Do wyboru są między innymi domy drewniane w stylu skandynawskim, niemieckim oraz kanadyjskim. Po wieloma względami to właśnie styl skandynawski cieszy się największą popularnością. Używane jest nie tylko podczas konstrukcji domów, ale również w czasie ich urządzania.
Domy drewniane w stylu skandynawskim
Budownictwo drewniane jest bardzo powszechne właśnie w krajach skandynawskich. To tam możemy obserwować nowe trendy w zakresie tego typu budowli. Doskonalone są również technologie stosowane przy budowie domów drewnianych w stylu skandynawskim z drewna klejonego. U podstaw popularności tego stylu leży przede wszystkim wysoka jakość drewna, które jest używane podczas budowy domów. Wynika ona między innymi z warunków klimatycznych panujących w Skandynawii. Zanim zostanie wpuszczone na ten rynek, surowiec musi spełnić rygorystyczne wymogi jakościowe. Jeżeli więc interesują nas domy drewniane w stylu skandynawskim, powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości drewno. W przeciwnym razie końcowa konstrukcja nie będzie spełniała naszych wymagań.
Detale konstrukcyjne takich domów
Podczas budowania domów w tym stylu należy używać grubych słupów nośnych. Powinny mieć około 45 mm i stanowić integralną część konstrukcyjnie złożonych ścian o grubości 23 cm. W razie potrzeby może zdecydować się na jeszcze grubsze ściany. Należy jednak pamiętać o wypełnieniu ich skutecznymi materiałami izolacyjnymi. Do wyboru mamy między innymi wełnę mineralną lub produkty oparte na bazie celulozy. Jeżeli chodzi o nadproża, to w domach drewnianych w stylu skandynawskim nie występują nad każdym otworem. Zamiast tego montowane jest pod obwodem całego oczepu budynku. Oprócz tego używana jest płyta gipsowo-kartonowa do usztywnienia konstrukcji od wewnątrz. Z kolei płyty bitumizowane używane są w tym samym celu na zewnątrz budynku. Do wykonania elewacji zazwyczaj używa się samego drewna. W rezultacie uzyskujemy atrakcyjny wygląd naszego domu, który sprawdzi się w rozmaitych lokacjach.
Zalety drewnianych domów w stylu skandynawskim
Zakup tego typu domu stanowi rozsądną inwestycję, która stosunkowo szybko nam się zwróci. Wynika to z zastosowania licznych metod pozwalających na ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Jest to szczególnie atrakcyjne w kontekście rosnących cen za prąd. Jeżeli zależy nam na posiadaniu energooszczędnego domu drewnianego w stylu skandynawskim, musimy zadbać o właściwa grubość izolacji oraz dobór właściwych drzwi i okien. Najważniejsze jest jednak zapewnienie szczelności drewnianej konstrukcji za pomocą folii paroizolacyjnej oraz wiatroizolacyjnej. Ta pierwsza powinna pokrywać ściany konstrukcji od wewnątrz, aby ograniczyć przenikanie pary wodnej. Z kolei folia wiatroizolacyjna zakładana jest na zewnętrzną stronę ścian domu i zapewnia ochronę przed wiatrem. Celem stosowania tych dwóch form izolacji jest sprawienie, że zużyte powietrze jest wymieniane wyłącznie za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej.
Cechy wnętrz urządzonych w stylu skandynawskiego
Styl skandynawski, zwany również scandi, używany jest także podczas urządzania wnętrz. Decydując się na taki styl dekoracyjny, należy trzymać się kilku zasad. Należy przede wszystkim wybrać jasną kolorystykę ścian. Najlepiej zrezygnować z kolorystycznych zdobień, aby nie utrudniały rozświetlania wnętrza przez promienie słoneczne odbijające się od jasnych ścian. Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim cechują się minimalistycznym podejściem. Pokoje powinny dysponować dużą ilością powierzchni, która można dodatkowo powiększyć w sposób optyczny. W miarę możliwości należy ograniczyć ilość posiadanych mebli. Warto zainwestować w produkty wielofunkcyjne, które jednocześnie pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Istotnym elementem stylu skandynawskiego jest kontrast. Nie koniecznie oznacza to zestawienie czarnych mebli z białymi ścianami. Można postawić na bardziej subtelne kontrasty, które nie zawsze są jednoznaczne. Jeżeli chodzi o wnętrza, to styl skandynawski opiera się na zimnych barwach. Nie oznacza to jednak surowo i chłodnie wyglądających mieszkań. Ważnym dopełnieniem takich pomieszczeń są liczne dodatki mające za zadanie je ocieplić. Doskonałym przykładem są grube dywany w jasnych barwach.
Oczywiście wnętrze domu drewnianego w stylu skandynawskim można urządzić na inny sposób. Osoby zmęczone wszechobecnym stylem scandi mogą wybrać aranżację prowansalską bądź klasyczną. Kwestia projektowania wnętrz zależy całkowicie od naszych preferencji. Jeżeli jednak pragniemy zbudować solidny i atrakcyjny dom drewniany, najlepiej zrobić to w systemie skandynawskim.