Masaż tajski – czy można z niego korzystać kilka razy w tygodniu? Ilość zadań i obowiązków, które każdego dnia mamy do wykonania często przerasta nasze możliwości fizyczne i psychiczne. Taka sytuacja powoduje, że stajemy się coraz bardziej spięci, zdenerwowani i zmęczeni. Wiele osób zaczyna się skarżyć na nieustające bóle głowy, spięte mięśnie karku, pleców czy ramion. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu może się okazać masaż tajski, który jest znany z tego, że działa głęboko rozluźniająco, relaksująco i odprężająco.
Wyjątkowy masaż w ubraniu
Wyjątkowość masażu tajskiego polega na tym, że jest on połączeniem kilku najbardziej skutecznych praktyk leczniczych pochodzących z Azji. Podstawę masażu stanowi głęboki ucisk odpowiednich punktów na ciele pacjenta. W trakcie zabiegu masażysta dołącza również elementy znane z refleksologii, akupunktury czy jogi pasywnej. Masaż tajski jest bardzo lubiany przez osoby, które nie przepadają za rozbieraniem się w towarzystwie obcych. Tradycyjny masaż tajski odbywa się w ubraniu, dzięki temu pacjent może czuć się bardziej komfortowo i wygodnie. Ważne, aby ubranie było lekkie i wygodne oraz nie krępowało ruchów pacjenta podczas zabiegu.
Na czym polega masaż tajski?
Na początek warto wspomnieć, że pod definicją masażu tajskiego może kryć się kilka całkiem odmiennych zabiegów. Jednak kilka z nich pojawia się w ofercie każdego salonu, ponieważ cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Najczęściej spotykanym masażem jest klasyczny masaż tajski, który może być wykonywany przez jednego lub kilku masażystów. Podczas zabiegu używają oni różnych części swojego ciała do ugniatania mięśni pacjenta. Mogą to być dłonie, łokcie, kolana, a nawet stopy. Uciskane w ten sposób punkty na ciele, zwane meridianami, są odpowiedzialne za wprowadzenie nas w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Znajomość przebiegu kanałów energetycznych w ciele człowieka to wiedza, którą posiada każdy dobrze wyszkolony masażysta tajski. Dodatkowo, w trakcie zabiegu masażysta wygina i rozciąga różne części ciała pacjenta oraz układa je w tak zwanych pozach jogi pasywnej. Osoby, które często korzystają z tego rodzaju masaży, określają je jako masaże z elementami „przyjemnego” bólu. Jeśli nie jesteśmy zbyt rozciągnięci, to klasyczny masaż tajski może okazać się ekstremalnym doświadczeniem. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem może być olejkowy masaż tajski. Jest to jedna z wariacji klasycznego masażu, w której masażyści wykorzystują dobroczynne działanie olejków aromatycznych, dobieranych w zależności od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Jest on dużo bardziej delikatny i polecany dla osób, które szukają więcej komfortu psychicznego i maksimum przyjemności.
Jak często można korzystać z masaży tajskich?
Masaż tajski zalicza się do masaży głębokich. To oznacza, że masażysta musi stosować takie techniki, które pozwolą mu na dotarcie do głębiej położonych mięśni. W praktyce wygląda to tak, że masażyści często korzystają z masy własnego ciała, aby wzmocnić nacisk na konkretny obszar ciała. Dzięki temu są w stanie dotrzeć do obolałych tkanek położonych w głębszych warstwach ciała. Masaż przeprowadzany w ten sposób może okazać się bolesny i nieprzyjemny dla osób, które nigdy wcześniej z niego nie korzystały. Jeśli więc jest to Twoja pierwsza wizyta w gabinecie masażu tajskiego, sugerujemy wypróbowanie olejkowego masażu tajskiego. Jest on znacznie delikatniejszy, a mięśnie mają możliwość przyzwyczajenia się do stonowanego nacisku. Następnym krokiem może być korzystanie z krótkich klasycznych masaży tajskich, wykonywanych w większych odstępach czasu. Osoby zaawansowane mogą pozwolić sobie na dwa lub trzy, dwugodzinne masaże w tygodniu.
Kto powinien korzystać z masażu tajskiego?
Masaż tajski polecany jest wszystkim, którzy czują się spięci i zestresowani. Techniki stosowane przez masażystów pozwalają w szybki sposób wprowadzić ciało pacjenta w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Zalecane są one osobom, które walczą z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ponieważ przyspieszają przemianę materii i dodatkowo odtruwają organizm. Z dobrodziejstw masażu tajskiego mogą korzystać także sportowcy i osoby, które skarżą się na przykurcze mięśniowe czy bóle stawów. Wskazaniem do wykonania serii zabiegów są również kłopoty z kręgosłupem lub problemy z wadami postawy. Prawidłowo wykonany masaż tajski powodują rozluźnienie i zwiększenie ruchomości tkanek i stawów, dzięki czemu chory może łatwiej skorygować nieprawidłową postawę ciała. Masaże tajskie to doskonały sposób na prezent dla ukochanej osoby, jeżeli wiemy, że boryka się ona z depresją, jest chronicznie zmęczona lub pracuje w warunkach silnego stresu. Już kilka zabiegów może dać spektakularne efekty, porównywalne do kilkudniowego pobytu w spa. Masaże tajskie działają na organizm na wielu płaszczyznach – głęboko relaksują i odprężają oraz działają ożywczo, powodując przypływ sił witalnych. Lista przeciwwskazań do korzystania z masaży tajskich obejmuje: osoby chorujące na nowotwory, osteoporozę, miażdżycę oraz choroby serca. Również kobiety w ciąży oraz cierpiące z powodu chorób zakaźnych nie powinny korzystać z zabiegów.