Magazyny energii mają bardzo szerokie zastosowanie, zapewne dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Korzystanie z nich niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Co powinniśmy wiedzieć o magazynach energii? Jakie zalety magazynu energii możemy wyróżnić? Jaka jest specyfika magazynów energii? Na jaką technologię domowych magazynów warto się zdecydować? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Co powinniśmy wiedzieć o magazynach energii?
Magazyny energii pod żadnym pozorem nie powinny być przypadkowe. Ich dobór powinien być starannie przemyślany. Na dzień dzisiejszy wyróżnić można urządzenia przeznaczone dla domów jednorodzinnych, firm, a nawet dla rolników. Gdybyśmy mieli wskazać najważniejsze parametry, które każdorazowo powinny być brane pod uwagę, to wspomnielibyśmy pojemności, która liczona jest w kWh i o mocy podawanej w kW. Magazyny energii są przeznaczone do tego, aby zwiększyć autokonsumpcje. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Tego typu urządzenia umożliwiają zwiększenie ilości energii, która jest zużywana w domu, jednocześnie nie musimy jej odsprzedawać po niekorzystnych warunkach. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że magazyn służy również osobom, które są posiadaczami samochodu elektrycznego. Dzięki niemu istnieje możliwość częściowego ładowania akumulatora pojazdu. Miejmy świadomość tego, że nowoczesne magazyny energii charakteryzują się nie tylko ponadprzeciętną wydajnością, ale również niewielkim rozmiarem. Ich zawieszenie na ścianie nie wymaga przygotowania w tym celu nowego pomieszczenia. Producenci robią wszystko co w ich mocy, aby tego typu urządzenia ciekawie prezentowały się pod względem estetycznym.
Jakie zalety magazynu energii możemy wyróżnić?
Znamy już absolutne podstawy na temat funkcjonowania magazynów energii. Warto uzyskać teraz informacje na temat tego, jakie zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić. Przede wszystkim możliwe jest przechowywanie energii, która wytworzona jest w instalacji fotowoltaicznej. Bez większych problemów przekażemy wytworzony prąd elektryczny do specjalnego akumulatora, który jest w stanie go gromadzić. Na tym korzyści tego rozwiązania się nie kończą. mamy możliwość uzyskania awaryjnego zasilania, jeśli dojdzie do przerwy w dostawach. Dodatkowo taki magazyn może służyć do przechowywania energii, która została zakupiona w tańszej taryfie. Pomimo faktu, że magazyny energii nie należą do najtańszych, to jednak jest to długoterminowa inwestycja, która po pewnym czasie będzie nam się zwracać. Warto dodać, że korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowań- są one dostępne w ramach różnorodnych programów, jak chociażby Mój Prąd 4.0. Specjaliści zalecają, aby równocześnie zainwestować w fotowoltaikę z magazynem energii. Późniejsze zakupienie elementu jest mniej korzystne, co warto mieć na uwadze.
Jaka jest specyfika magazynów energii?
Z prawnego punktu widzenia, magazyny energii to instalacja, która umożliwia (jak sama nazwa wskazuje) magazynowanie i wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej. Innymi słowy jest to urządzenie, które przechowuje prąd uzyskany w ramach rozwiązań fotowoltaicznych. Dzięki temu możemy korzystać z zapasów w domowych warunkach. Systemy fotowoltaiczne charakteryzują się tym, że narażone są na liczne wahania ilości energii elektrycznej, która jest wytwarzana. Taka sytuacja wynika m.in. z wpływu zmiennych warunków atmosferycznych. Stopień nasłonecznienia jest zróżnicowany i musimy o tym pamiętać. Jedną ze skuteczniejszych metod na to, aby ograniczyć tego typu zjawiska, jest dobór magazynu energii nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale również ze specjalistami. W każdym przypadku warto wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa domowego i zapotrzebowanie.
Na jaką technologię domowych magazynów warto się zdecydować?
Magazyny energii są projektowane i budowane na podstawie różnorodnych technologii. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć te elektryczne, mechaniczne, chemiczne, elektrochemiczne. Na dzień dzisiejszy najbardziej efektywny sposób gromadzenia i przechowywania prądu to przydomowy magazyn energii, którego pojemność wynosi od 5 do 10 kWh. Koszt końcowy jest uzależniony od modelu, marki, a także skomplikowania montażu. Magazyny energii to jedno z tych urządzeń, które gwarantuje bezpieczeństwo, a także energetyczną autonomię w okresie zapotrzebowania. Jeśli poszukujemy urządzeń wysokiej klasy, wówczas warto poszukiwać sprawdzonych producentów. Co ciekawe, stosowanie magazynów jest również możliwe w firmach. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że w takich miejscach kluczowa jest ciągłość pracy systemów informatycznych, urządzeń, sprzętów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie rozwiązanie wykorzystywane było przez gospodarstwo rolne. Zwiększa to bezpieczeństwo urządzeń i maszyn, jednocześnie jest to niemalże gwarancja taniego prądu dla rolnika.