Komputer dla miłośnika gier – gry komputerowe to potężna działka przemysłu komputerowego. Generuje miliony dolarów zysków na sprzedaży takich produktów jak: gry, komputery do gier , karty graficzne i akcesoria dla graczy. Na całym świecie organizowane są festiwale gier i targi dla graczy. Powstają specjalistyczne pisma i portale omawiające najnowsze gry i dodatki niezbędne dla miłośników gier. Grami interesują się już małe dzieci. Gry dla najmłodszych są wykorzystywane jako pomoc edukacyjna w przedszkolu i w szkole. Są dodatkami go dziecięcych gazet. Osoby uwielbiające gry komputerowe chętnie kupują specjalnie przystosowane komputery.
Komfort grania a jakość komputera
Wybór komputera dla gracza powinien być przemyślany. Najnowsze gry mają coraz większe wymagania, jeśli chodzi o kwestie techniczne komputera. Choć twórcy gier zapewniają, że dla większości gier wystarczający będzie komputer dla gracza średniej jakości, to trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami w obsłudze gier, jeżeli sprzęt na którym zainstalowana jest gra, nie jest z górnej półki. Problemy mogą być odczuwalne na płynności gry i na odwzorowaniu detali. Nic dziwnego, że gracze poszukują najlepszego sprzętu. W graniu nie chodzi tylko o to, aby przechodzić kolejne poziomy, ale także o to, aby czerpać przyjemność gry, a także w przypadku wielu gier tworzyć społeczność graczy. Dobry komputer, który nie zwalnia gry, ma wspaniałą grafikę, to podstawa.
Dobra jakość w przystępnej cenie
Nie istnieje coś takiego, jak komputer dla graczy bardzo dobrej jakości, o wysokich parametrach technicznych w cenie do 1000 zł. Za tą cenę można kupić sprzęt, który będzie obsługiwał gry starszego typu. Jest to produkt adresowany dla dzieci i miłośników kultowych gier powstałych kilka lat temu. Komputer dla gracza, który granie traktuje nie jako jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu, ale jako życiową pasję, a nawet dodatkowe źródło dochodu (testerzy gier), to wydatek kilku tysięcy złotych. Jednak w zamian otrzymuje się jakość, której gracz oczekuje i przyjemność z grania.
Ustalenie budżetu na zakup komputera dla gracza
Osoby, które lubią gry, chcą, aby na ich komputerze można było zainstalować każdą wybraną grę bez obaw, że karta graficzna nie udźwignie cudownie zrealizowanej grafiki. Pierwszym krokiem przy wyborze komputera dla gracza powinno być zaznajomienie się z ofertą tego typu komputerów i zaplanowanie budżetu. Po ustaleniu środków finansowych możliwych do przeznaczania na zakup komputera dla gracza, warto poszukać najlepszego sprzętu w wybranym przedziale cenowym. Gracz musi zdecydować, czy kupuje gotowy komputer PC, czy wybiera alternatywne rozwiązanie – kupuje bazową konfigurację, którą później będzie rozwijał w zależności od potrzeb. Jeżeli graczowi zależy na naprawdę dobrym sprzęcie, z którego będzie mógł korzystać przez lata, to kupno droższego sprzętu jest zdecydowanie dobrym wyborem, nawet jeżeli trzeba zaciągnąć kredyt. Im lepszy sprzęt, tym więcej gier można zainstalować i jest to zakup na dłuższy czas, a więc inwestycja w swoje hobby. Podstawą jest zakup sprzętu z dobrym procesorem i zintegrowaną grafiką (zamontowaną na stałe na płycie głównej), a po odrębną kartę graficzną kupić uzbieraniu brakującej kwoty. Podstawą do zakupienia odpowiedniego dla swoich potrzeb komputera dla gracza jest sprawdzenie wymogów ulubionych gier. Nie wszystkie gry wymagają komputerów o najwyższych parametrach. Trzymając się wybranych kryteriów wymarzonego sprzętu można kupić komputer idealny do swoich potrzeb w granicach, na jakie pozwala zaplanowany budżet.
Procesor – najważniejsza część komputera
Wybierając komputer trzeba zwrócić uwagę na jego procesor. Od jego wydajności oraz specyfikacji zależą zdolności obliczeniowe urządzenia, czyli płynne i bezproblemowe oddawanie się pasji grania. Warto wybierać komputer dla gracza, który ma procesor najnowszej generacji, zwłaszcza, jeżeli chcemy, aby komputer działał przez dłuższy czas lub planuje się jego rozbudowę, w celu dostosowania go do wymogów najnowszych gier. Na pracę procesora ogromny wpływ ma częstotliwość taktowania. Na pracę procesora przekłada się także liczba rdzeni. Do gier polecane są procesory o 4 lub większej liczbie rdzeni. Jeżeli gracz postanowił skompletować komputer do grania samodzielnie, to powinien zwrócić uwagę na kompatybilność poszczególnych komponentów z płytą główną. Najważniejsza jest godność płyty głównej z procesorem. Niektóre płyty główne nie mają możliwości podkręcania procesora.
Osoby, które po raz pierwszy kupują komputer dla gracza, zastanawiają się na tym, czy lepiej kupić gotowy sprzęt, czy składać samodzielnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kupując komputer można grać od razu, nie trzeba poszukiwać poszczególnych części. Jeżeli gracz zdecyduje się na złożenie komputera, to wybiera komponenty dostosowane do jego potrzeb i ma możliwość zaoszczędzenia pieniędzy oraz czerpie przyjemność z samodzielnego zbudowania komputera. Najważniejsze jest to, aby komputer zapewniał przyjemność z grania.