Jak znaleźć legalną pracę w Szwecji? Rynek pracy w krajach Unii Europejskiej jest otwarty, dlatego każdy obywatel państw należących do UE mogą wyjechać za granicę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Dotyczy to również Szwecji, w której umowę można otrzymać od pracodawcy niemal od ręki. Należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii, które sfinalizują legalność takiej pracy.
Gdzie pracować w Szwecji?
Zdecydowanie najłatwiej, jeśli chodzi o pracę w Szwecji, mają specjaliści w konkretnych dziedzinach oraz ci, którzy znają język angielski. Znajomość szwedzkiego jest dodatkowym atutem, chociaż nie jest wymagany. Mimo to, szanse osób, które spełniają te kryteria zdecydowanie rosną. W Szwecji brakuje przede wszystkim pracowników w sektorze budowlanym i medycynie. Również i osoby niewykwalifikowane, ale poszukujące pracy jako sprzątacz lub sprzątaczka czy też jako pracownicy fizyczni, mogą szybko znaleźć coś dla siebie. Praca w Szwecji jest raczej łatwa do znalezienia, wystarczą chęci i wiedza na temat tego, jak i gdzie jej szukać.
Jakich zawodów najbardziej brakuje w Szwecji?
Praca w Szwecji głównie wymaga takich specjalistów, jak między innymi osoby specjalizując się w IT, konstruktorów, inżynierów, betoniarzy, murarzy, cieśli, malarzy, architektów, elektryków, budowlańców, w tym operatorów maszyn budowlanych i tym podobne. Duże deficyty w personelu są także w ochronie zdrowia. Brakuje między innymi pielęgniarek, lekarzy, ratowników i tak dalej. Braki są w Szwecji coraz większe, dlatego też znalezienie pracy w takich zawodach nie należy do najtrudniejszych zadań. Niestety, praca w Szwecji w tych zawodach najczęściej wymaga znajomości języka szwedzkiego i angielskiego, dlatego z całą pewnością warto się ich uczyć. W medycynie niezbędne są również dodatkowe kursy czy poświadczenie swoich kwalifikacji dyplomami, na przykład z uczelni wyższych. Takich stanowisk nie dostaniemy raczej bezpośrednio od ręki. W przeciwieństwie do między innymi prac fizycznych, przy budowach czy w fabrykach oraz prac sprzątających. Zdecydowanie najmniej ofert jest dla humanistów. Takim osobom oferuje się raczej prace zdecydowanie poniżej ich kwalifikacji, dlatego nie wszyscy się na nie decydują. Mogą jednak założyć one własną działalność gospodarczą w Szwecji albo też rozpocząć studia na szwedzkich uczelniach, co znacząco zwiększy ich szanse na znalezienie pracy w tym kraju. Możliwości jest sporo, wystarczy jedynie znaleźć tę, która najbardziej nam pasuje. Zdarza się również, że niektóre osoby zaczynają swoją przygodę z pracą w Szwecji od etatów fizycznych, na przykład sprzątaczki. Wszystko dlatego, że różnice w wysokościach pensji w tym kraju nie są zbyt duże, a sprzątaczka jest w stanie bez żadnych problemów utrzymać się za granicą. W późniejszym natomiast czasie, po aklimatyzacji i nauczenia się nieco języka, możemy poszukać czegoś w swoim zawodzie.
Zobacz również:
- agencja pracy dla Ukraińców Krakow
- agencja pracy tymczasowej pracownicy z Ukrainy Gorzów
- agencja pracownicy z Ukrainy Bydgoszcz
Czy znajomość szwedzkiego jest konieczna?
Jak już wcześniej wspomniano, nie każda osoba pracująca w Szwecji zna język szwedzki. Osoby sprzątające czy budowlańcy raczej nie potrzebują go do komunikowania się z pracodawcą czy innymi pracownikami. Mimo to, stanowiska dla osób wykwalifikowanych i wykształconych, na przykład praca w Szwecji jako lekarz albo informatyk, w przeważającej ilości wymagają już znajomości szwedzkiego. Ponadto, szwedzki może się również przydać w relacjach społecznych, na przykład przy nawiązywaniu znajomości. W korporacjach natomiast dominującym językiem jest angielski. W małych miastach oraz w mniejszych firmach – jeśli wyślemy CV w języku angielskim – trafi ono raczej do kosza, ponieważ wymagana jest najczęściej znajomość szwedzkiego na poziomie co najmniej dobrym.
Jak znaleźć legalną pracę w Szwecji?
Legalna praca w Szwecji to temat, który powraca dość często. Po pierwsze, osoby, które chcą znaleźć etat na wyższych stanowiskach, mogą skorzystać w zasadzie z portalu Linkedin. Zwykle to wystarczy, ponieważ pojawia się tam sporo ofert, a pracodawcy – poszukując na nich potencjalnego podwładnego – z chęcią zatrudnią osobę, która wykazuje się profesjonalizmem. W Szwecji popularna jest też strona Arbetsfoermedlingen, czyli portal szwedzkiego urzędu pracy. Tam znajdują się oferty niemal z każdej dziedziny – zarówno dla budowlańców czy sprzątaczek, jak i dla tych, którzy posiadają wykształcenie wyższe, na przykład lekarzy albo osób z branży IT. Najczęściej jednak takie ogłoszenia są tam zamieszczane przede wszystkim dlatego, że muszą. W tym kraju prawo zobowiązuje pracodawcę do publikacji oferty pracy najpierw na stronie urzędu pracy. W ostatnich latach bardzo popularne stało się szukanie pracy w Szwecji poprzez Facebooka. Na tym portalu istnieje specjalna zakładka, na której umieszczane są oferty pracy. Ponadto, jest wiele grup o tematyce właśnie pustych stanowisk w Szwecji. Najlepiej więc, szukając czegoś legalnego, korzystać właśnie ze źródeł legalnych i sprawdzonych. Pamiętajmy również, że kwestie formalne nie kończą się na podpisaniu umowy z pracodawcą. Należy zgłosić to do Urzędu Podatkowego, który nada pracownikowi tymczasowy numer identyfikacji podatkowej.