Jak pozbyć się trawy między kostką brukową? Kostki brukowe bardzo często wykorzystywane są do tworzenia ścieżek, podjazdów, placów. Te niewielkie elementy układają się w taki sposób, że pomiędzy nimi widnieją niewielkie szczeliny. Co prawa miejsca te wypełniane są piaskiem, nie zmienia to jednak faktu, że po jakimś czasie wyrasta trawa i chwasty, co niezbyt ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym.
Dlaczego czyszczenie kostki brukowej ma znaczenie? Jak mechanicznie usunąć trawę między kostką brukową? Na czym polega metoda wypalania chwastów? Czy stosowanie oprysków na chwasty to dobre rozwiązanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania- serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Dlaczego czyszczenie kostki brukowej ma znaczenie?
Gdy kostki brukowe przez dłuższy czas nie są w odpowiedni sposób czyszczone, wówczas cały plac wygląda na zaniedbany, opuszczony. Zamiast kamienia w oczy rzucają się chwasty, które wyrastają w niemalże losowych miejscach pomiędzy poszczególnymi elementami. W konsekwencji powierzchnia staje się nierówna, dodatkowo całość nieciekawie prezentuje się pod względem wizualnym. Regularnie dochodzi do incydentów, w których kostki obluzowują się i wypadają, a to z pewnością nie jest pozytywnym zjawiskiem. Warto także wspomnieć o tym, że gdy bruk zostanie porośnięty niewielkimi chwastami, wówczas jest on śliski po deszczu, co może stanowić niebezpieczeństwo podczas zwyczajnego spaceru Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że mech to przysmak ślimaków, przez co w okresie suszy przemieszczają się one do naszych warzyw i roślin ozdobnych. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym skutecznie wyczyścimy kostkę brukową. W ten sposób wpłyniemy pozytywnie na aspekty wizualne w ogródku i sprawimy, że będzie on prezentował się jeszcze ciekawiej.
Jak mechanicznie usunąć trawę między kostką brukową?
Pierwszym sposobem na usunięcie trawy pomiędzy kostką brukową jest usuwanie jej w sposób ręczny. Aby tego dokonać, nie obędzie się bez podstawowych narzędzi, czyli szczotki do szczelin i skrobaka. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że o ile mechaniczne sposoby są bardzo skuteczne i dokładne, to jednak wymagają od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Dodatkowo tego typu czynności są bardzo męczące- przez cały czas znajdujemy się w niewygodnej, nienaturalnej pozycji. Jeśli jednak wolelibyśmy się nie schylać ze względu na problemy z kręgosłupem, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać szczotek i skrobaków na dłuższych drążkach, tak jak wygląda to chociażby w przypadku grabi. W jaki sposób zminimalizować prawdopodobieństwo wyrastania chwastów? Regularnie poświęcajmy czas na zamiatanie. Tego typu czynność powinna być wykonywana chociażby raz w tygodniu. Możliwe jest wykorzystywanie zwykłej miotły. Nie zmienia to jednak faktu, że w taki sposób doczyszczenie wąskich fug i wszelkich zakamarków to dość problematyczna kwestia. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się być zamiatarki, czyli urządzenia, które wyposażone są w obrotowe szczotki. Ich głównym zadaniem jest wymiatanie wszelkich zanieczyszczeń, które lądują w specjalnych pojemnikach. Po pewnym czasie konieczne okaże się ich opróżnienie.
Na czym polega metoda wypalania chwastów?
Drugim sposobem, który cieszy się znacznie mniejszą popularnością, jest wypalanie chwastów i mchów. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, które nazywane są wypalarkami chwastów. Charakteryzują się tym, że emitują ogień. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest do niszczenia mchów i chwastów znajdujących się na twardych nawierzchniach z niepalnych materiałów, takich jak chociażby beton i kamień. Warto jednak pamiętać, że wypalanie trawy i chwastów nie sprawdzi się w przypadku drewnianych powierzchni – tego typu czynności w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do pożaru. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wypalarki z powodzeniem mogą być stosowane do rozpalania grilla lub ogniska. Wyróżnić możemy urządzenia elektryczne i gazowe. Te pierwsze są ściśle ograniczone kablem, natomiast gazowe zasilane są przez specjalne paliwo z nabojów- musi być ono regularnie dokupowane.
Czy stosowanie oprysków na chwasty to dobre rozwiązanie?
Jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów na czyszczenie kostki brukowej jest wykorzystanie oprysków. W tym celu zakupuje się specjalne preparaty chwastobójcze, które zbudowane są na bazie sztucznych i naturalnych substancji. Aby preparat działał w sposób prawidłowy, musi on trafić na zielone części roślin, czyli na pędy lub liście. Pamiętajmy, że sposób ten jest skuteczny, jeśli czynności wykonywane będą podczas słonecznej pogody. W szczelinach znajdują się różnorodne rośliny- od mniszków lekarskich, poprzez perz i osty, kończąc na nawłociach. Każdy z tych chwastów jest dość uciążliwy, dlatego ich ręczne wyrywanie może spowodować, że w przyszłości trawa i inna roślinność pojawi się ponownie. Zastosowanie oprysków usuwa także korzenie, dzięki czemu pozbywamy się problemu na znacznie dłuższy okres czasu.