Jak długo schnie gładź szpachlowa? Remont to czynność, która wbrew naszej woli musi być wykonywana regularnie, aby możliwe było mieszkanie w odpowiednich warunkach. Jest to dość kosztowny proces, który oprócz tego, że dużo nas kosztuje, to dodatkowo wymaga od nas zaangażowania, narzędzi i materiałów. Często nie obędzie się bez gładzi szpachlowej.
Czym dokładnie jest gładź szpachlowa? Jakie rodzaje gładzi szpachlowej możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając gładź szpachlową? Jak długo schnie gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest gładź szpachlowa?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gipsy szpachlowe są popularnym materiałem budowlanym, dzięki któremu możliwe jest wykończenie domowych ścian. Jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszył się cementowo-wapienny tynk, w dzisiejszych czasach wygląda to jednak nieco inaczej. Zaczęto szukać alternatyw, ze względu na to, iż tradycyjny tynk charakteryzował się chropowatą fakturą, a dodatkowo po kilku latach w większości przypadków widoczne były pęknięcia, nawet wtedy, gdy korzystano z najwyższej jakości materiałów. Gładź szpachlowa na zewnątrz bądź wewnątrz jest zatem nowoczesnym zamiennikiem dla tynku. Spośród pozostałych materiałów wyróżnia się tym, że gwarantuje nieskazitelnie prostą powierzchnie, która to zapobiega osadzaniu się kurzu- zupełnie inaczej wyglądało to w przypadku dawnych chropowatych tynków. Czym tak właściwie są gotowe gładzie gipsowe? Ich podstawowym składnikiem jest gips, który stanowi element zarówno wiążący, jak i wypełniający. W składzie produktów w większości przypadków znajdziemy także inne dodatki, do których zaliczyć możemy kredę, dolomit, plastyfikatory.
Jakie rodzaje gładzi szpachlowej możemy wyróżnić?
Pierwszym rodzajem jest gładź gipsowa. Jej materiałem wiążącym jest, jak sama nazwa wskazuje, gips. Może on być pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Gładź gipsowa gotowa cieszy się ogromną popularnością, ze względu na to, że rozwiązanie jest wygodne. Nie musimy bowiem na własną rękę rozrabiać materiału, co z pewnością jest dla wielu korzystne. Jeśli zależy nam jednak na tym, aby zaoszczędzić gotówkę, wówczas gładź gipsowa sypka sprawdzi się bez zarzutów. Kolejnym rodzajem jest gładź wapienna- to produkt, który oparty jest na składniku zwanym wapnem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu warstwa powinna mieć maksymalną grubość oscylującą w granicach 5 mm, zatem możliwości naprawiania nierówności są ściśle ograniczone, co warto mieć na uwadze. Istnieje także gładź cementowa, która wyróżnia się spośród wszystkich ponadprzeciętną trwałością, a także tym, że jest odporna na warunki atmosferyczne, dlatego też jest to produkt sprawdzający się na zewnątrz. Ostatnia jest gładź polimerowa, która wykorzystuje najnowsze technologie. Jest elastyczna, odporna na wilgoć i ciepło.
Na co zwrócić uwagę wybierając gładź szpachlową?
Zastanawiasz się nad tym, jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę wybierając gładź szpachlową? Nie bez znaczenia jest przede wszystkim oszczędność czasu. Dlatego godna uwagi jest szpachla gipsowa gotowa, dzięki której możemy błyskawicznie rozpocząć niezbędne prace. Produkt ten charakteryzuje się mokrą postacią o niewielkim skurczu objętościowym. Daje oszczędność nawet kilkudziesięciu minut, bowiem tyle w niektórych przypadkach trwa rozrobienie produktu, jego dojrzewanie, a także osiągnięcie prawidłowej konsystencji. Istotna jest właściwa konsystencja. Gdy zdecydujemy się na gotową masę, jest ona już fabrycznie rozrobiona, dlatego nie musimy martwić się tym faktem. Jednak jeśli zakupimy proszek, wówczas musimy zadbać o prawidłowy dobór proporcji. Jeśli nie skupimy uwagę na te szczegóły, wówczas gładzie gipsowe będą się źle rozprowadzać po podłożu. Kolejnym ważnym aspektem są niskie koszty. Im tańsza jest gładź na tynk gipsowy, tym lepiej dla użytkownika. Wysokiej jakości produkt powinien zagwarantować czystość pomieszczenia, a także minimalizować ilość odpadów. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że jest ich mniej, jeśli korzystamy z gotowych produktów. Co ważne, masę której nie zdążymy zużyć możemy zostawić na później. Ostatnim aspektem jest sposób nakładania. Niektóre produkty mogą być nakładane zarówno ręcznie, jak i maszynowo, co zwiększa nasze możliwości.
Gładź szpachlowa- jak długo schnie?
Jak długo schnie gładź na tynki gipsowe? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, bowiem dużo zależy od kilku czynników. Generalnie gotowa gładź gipsowa schnie jednak stosunkowo szybko, bowiem średni czas wiązania oscyluje w granicach od 2 do 3 godzin. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy zdecydujemy się na nieco bardziej rozcieńczone mieszaniny, wówczas wcześniej podane wartości mogą ulec diametralnym zmianom, co warto mieć na uwadze. Nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza, panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne (słońce powoduje jeszcze szybsze schnięcie).