Gładź szpachlowa jest niezbędna do nadania wytrzymałości i wyrównania powierzchni. Mieszanka służy jako warstwa ochronna na kamień i cegłę, zwiększa stabilność ścian. Rozwiązanie nadaje się zarówno do renowacji wewnątrz, jak i na zewnątrz. Gładź szpachlową można nakładać na każdą powierzchnię: beton, cegłę, drewno i inne. Dobrze wyrównuje ściany i sufity, maskuje fugi, tworzy dodatkową warstwę izolacji termicznej.
Gładź szpachlowa na ściany w mieszkaniu
Głównym celem nakładania gładzi szpachlowej na ściany jest kompleksowe przygotowanie podłoża do precyzyjnego wykończenia.
Wśród najważniejszych funkcji gładzi szpachlowej są:
- Wyrównanie różnic – często w budynkach ściany odbiegają od płaszczyzny pionowej. Po zakończeniu prac te niedociągnięcia zaczynają być bardzo uderzające, zwłaszcza po ustawieniu mebli, gdy szafki nie przylegają do ściany.
- Wyrównanie narożników – jeśli ściany mają odchylenia w poziomie, to względem siebie nie tworzą kąta 90 stopni. W takim rogu nie można postawić szafki ani stołu narożnego. Jeśli podłoga jest wyłożona kafelkami, równomierne ułożenie płytek staje się niemożliwe.
- Hydroizolacja nie jest główną funkcją gładzi szpachlowej, ale jednocześnie w wilgotnych pomieszczeniach gładź cementowa chroni ścianę przed wodą.
- Szwy maskujące na ścianach z bloczków lub cegieł. Jeśli szwy nie stają się elementem wystroju, do ich ukrycia potrzebna jest gładź szpachlowa.
- Wzmocnienie podłoża – gładź może wiązać kruche i luźne powłoki, ważne jest jednak przestrzeganie wszelkich czynności przygotowawczych.
Rodzaje gładzi szpachlowych
Do gładzi szpachlowej stosuje się różne materiały, zwykle podstawą jest gips i cement. Odpowiedź na pytanie, która jest najlepsza dla Twojego domu, będzie zależeć od analizy zalet i wad każdej z nich. Istnieje kilka rodzajów gładzi szpachlowej.
Gładź szpachlowa gipsowa
Nadaje się do prac wewnętrznych, ponieważ nie jest bardzo odporna na wilgoć. Na ścianach można od razu przykleić tapetę. Jest to materiał z dodatkiem lekkich wypełniaczy w celu zwiększenia przyczepności. Schnie szybciej i nie wymaga późniejszego wyrównania. Nie powoduje skurczu, można nakładać kilka warstw do 10 cm. Przeznaczona jest do prac wykończeniowych w pomieszczeniach suchych (salon, sypialnia, pokój dziecięcy itp.)
Gładź szpachlowa cementowa
Rozwiązanie, które po utwardzeniu tworzy najtrwalszą powierzchnię. Takie ściany są odporne na uszkodzenia i rzadziej wymagają naprawy. Dodatkowo cement prawie nie chłonie wody, co sprawia, że gładź szpachlowa nadaje się do wilgotnych pomieszczeń w mieszkaniu. Nowoczesne mieszanki cementowe zawierają dodatki poprawiające plastyczność i wykazujące mniej pęknięć skurczowych w porównaniu z oryginalnymi mieszankami stosowanymi w minionych latach.
Gładź szpachlowa wapienna
Inne rodzaje gładzi szpachlowych nie bazują na cemencie i gipsie, ale z dodatkiem innych składników w celu optymalizacji jakości. Należy je dobierać po konsultacji ze specjalistą, w zależności od powierzchni i oczekiwanych właściwości. Tak więc mieszanka wapienno-gipsowa nadaje się do ścian z kamienia i drewna. Powłoka odporna na wilgoć, służy do renowacji budynków. Mieszanka bardzo szybko twardnieje, co nie zawsze jest wygodne w użyciu.
Tradycyjna mieszanka w starożytności wykonywana była bez cementu, dziś służy jako dodatkowe spoiwo poprawiające właściwości fizyczne. Gładź szpachlowa cementowo-wapienna zapobiega rozwojowi chorobotwórczych bakterii, mchów i pleśni. Nadaje się do prac wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki cementowi gładź staje się trwała, a wapno dodaje jej plastyczności.
Jak wybrać gładź szpachlową?
Gładź szpachlowa to podstawa do wykończenia ścian. Powierzchnię ściany można tapetować i malować. Każda technologia wykończeniowa stawia własne wymagania co do jakości powierzchni nośnych, ma własną grubość ścian wewnętrznych i wymaga innej jakości powierzchni do dalszego wykończenia.
Gładź szpachlowa sprzedawana jest zarówno w postaci suchej mieszanki do rozcieńczenia wodą, jak i gotowej do natychmiastowego użycia. Druga opcja jest droższa, ale zaoszczędzisz czas na przygotowaniu. Gotową gładź można przechowywać tylko w zamknięciu i w dodatnich temperaturach.
Wybierając gładź szpachlową, musisz skupić się na pomieszczeniu, w którym planowana jest praca:
- Do pokrywania elewacji stosuje się rozwiązania odporne na działanie wilgoci i ekstremalnych temperatur. Z reguły jest to trwała gładź szpachlowa cementowa i cementowo-wapienna.
- Do pomieszczeń mieszkalnych w domu nadaje się gładź szpachlowa z takich materiałów jak: gips, wapno i cement.
- Większość rozwiązań jest uniwersalna, ale przy wyborze mieszanki do łazienki i kuchni należy zwrócić uwagę na ich właściwości, gdzie wilgotność jest znacznie wyższa niż w sypialni.
Przygotowanie powierzchni do nakładania gładzi szpachlowej
Można przystąpić do wykańczania wnętrz i nakładania gładzi szpachlowej tylko wtedy, gdy temperatura ścian i powietrza nie jest niższa niż +5°C. W takich warunkach przyczepność do powierzchni ściany będzie maksymalna. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, gładź będzie mocno się trzymać i nie będzie pękała z upływem czasu.
Aby gładź szpachlowa ułożyła się równomierną warstwą, konieczne jest przygotowanie podłoża, na którym będzie nakładana. Ściana będzie musiała zostać wcześniej uwolniona z warstwy starego materiału dokładnie oczyszczona z kurzu budowlanego i gruzu. Jeśli powierzchnia jest bardzo chłonna, należy ją pokryć podkładem, co poprawi przyczepność materiału do ściany.