Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę przy montażu? Fotowoltaika zyskuje na popularności i decyduje się na nią coraz więcej osób. Jest to spowodowane głównie możliwością redukcji rachunków za energię. Jednakże aby uzyskać maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego miejsca i prawidłowa instalacja ogniw. Jeśli chcesz się dowiedzieć co zrobić aby w pełni wykorzystać możliwości swoich paneli, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?
Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: miejsce montażu, kąt nachylenia paneli oraz jakość wykonania instalacji. Dostępność promieni słonecznych odgrywa kluczową rolę w ilości energii jaką będą w stanie wyprodukować nasze ogniwa. Z tego powodu instalacje fotowoltaiczne powinniśmy umieszczać w dobrze nasłonecznionych miejscach. Najczęściej zestawy fotowoltaiczne montuje się na dachach domów. Jeśli jednak nasz dach nie ma odpowiedniego kąta nachylenia lub jest zacieniony, możemy zastanowić się nad umieszczeniem ogniw na gruncie. Pamiętajmy, że bez względu na to gdzie zainstalujemy nasze panele, musimy zapewnić im odpowiednią wentylację. Kolejnym ważnym aspektem jest kąt nachylenia paneli. Szacuje się, że optymalny kąt wynosi od 30 do 40 stopni. W zależności od regionu Polski może wahać się o kilka stopni, ale są to niewielkie różnice w wydajności. Przyjmuje się, że idealny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi:
- 38 stopni w Polsce centralnej
- 35 stopni w południowej Polsce
- 40 stopni w północnej Polsce
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Zanim zainstalujemy nasz zestaw fotowoltaiczny powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Pierwszą z nich będzie wybranie odpowiedniego miejsca. Idealną sytuacją jest zamontowanie paneli po stronie południowej. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić możemy ustawić je po stronie wschodniej lub zachodniej. W przypadku gdy energia będzie nam potrzebna głównie o poranku, powinniśmy założyć instalację po stronie wschodniej. Gdy nasze zapotrzebowanie na prąd rośnie dopiero w drugiej połowie dnia warto zwrócić panele w kierunku zachodnim.
Przed przystąpieniem do montażu paneli powinniśmy również sprawdzić czy nasz dach udźwignie dodatkowy ciężar. W tym celu należy skonsultować się z inżynierem. Zwykle dachy budowane są z pewną rezerwą obciążenia i nie stanowi to problemu. Jednakże w celu zachowania bezpieczeństwa rodziny powinniśmy to wcześniej potwierdzić.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Decydując się na montaż paneli na gruncie, musimy być świadomi wad i zalet tego rozwiązania. Ten typ instalacji zajmuje więcej miejsca niż fotowoltaika na dachu. Co więcej pobliżu nie powinny znajdować się drzewa, które mogą rzucać cień na ogniwa. Dodatkowo spadające liście lub szyszki mogą zanieczyścić panel fotowoltaiczny i ograniczyć jego zdolność do absorpcji światła. W tym przypadku również powinniśmy starać się zwrócić ogniwa fotowoltaiczne w stronę południa. Pozwoli to na pozyskanie większej ilości energii świetlnej i zwiększenie wydajności paneli. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj gruntu, na którym montujemy panele. Nie powinniśmy ustawiać ich na piaszczystym podłożu, ponieważ może to doprowadzić do osiadania gruntu i uszkodzenia ogniw. Im cięższa ziemia, tym lepiej.
Fotowoltaika dystrybutor
Warto zadbać o to aby panele fotowoltaiczne pochodziły ze sprawdzonego źródła. Elementy montażowe powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości i być odporne na uszkodzenia. Samo ogniwo fotowoltaiczne również powinno być bardzo wytrzymałe. Ponieważ będzie wystawione na zmienne warunki atmosferyczne, musi być odporne zarówno na wilgoć, jak również wysokie i niskie temperatury. Z tego powodu nasz dystrybutor fotowoltaiki musi być dokładnie sprawdzony. Wybierając ogniwa zwróćmy uwagę na:
- Możliwą do uzyskania moc
- Odporność na temperatury
- Renomę producenta
- Cenę
Co więcej instalacja fotowoltaiczna powinna być wykonana w sposób profesjonalny. Wszystkie przyłączenia należy wykonywać w sposób dokładny i z zachowaniem bezpieczeństwa. Zwróćmy także uwagę na długość przewodów i materiał z jakiego są wykonane, ponieważ wpływa to na straty energii. Dodatkowo jeśli rozłożymy przewody w sposób nieprawidłowy doprowadzimy do powstawania przepięć w instalacji. Z tego powodu ważne jest aby montażu dokonywała osoba z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami.
Kiedy najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne
Musimy pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne są instalacją wytwarzającą napięcie. Jeśli podejmiemy się tego samodzielnie nie posiadając odpowiednich uprawnień i doświadczenia, może się to zakończyć porażeniem prądem i zgonem. Montaż ogniw fotowoltaicznych jest najbezpieczniejszy w momencie gdy nie wytwarzają one prądu. Z tego powodu najlepiej robić to wieczorem lub w nocy. Niezwykle istotne są także warunki pogodowe. Zdecydowanie nie powinniśmy instalować paneli podczas trwania opadów deszczu lub śniegu, burzy, silnego wiatru i w słoneczne dni.