Czytnik RFID – co to jest? Z pewnością wiele osób pracujących w przedsiębiorstwie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się czytniki RFID. Cieszą się one coraz większą popularnością, bowiem są szeroko stosowane, a dodatkowo wyróżniają się funkcjonalnością. Czym dokładnie jest czytnik RFID? W jaki sposób odpowiednio dobierać tagi? Jakie przykładowe czytniki są wykorzystywane w rzeczywistości? Co powinniśmy wiedzieć o zasięgu odczytu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest czytnik RFID?
W pierwszej kolejności warto chwilę zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest czytnik RFID. Aby móc to zrozumieć, powinniśmy wziąć pod uwagę trzy podstawowe elementy, takie jak tagi RFID, oprogramowanie i czytniki RFID. To właśnie dzięki nim możliwe jest stworzenie gotowego rozwiązania, niezbędnego do rejestrowania tagów RFID. Czym tak właściwie jest ten czytnik i dlaczego ma tak duże znaczenie? Otóż jest to pewne urządzenie elektryczne, które przeznaczone jest do odczytu tagów. Niezależnie od tego, na jakie pasmo częstotliwości zdecyduje się dane przedsiębiorstwo, czytnik jest elementem niezbędnym, jeśli chcielibyśmy odczytywać informacje, które zapisane są w tagach. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że czytniki znaleźć możemy w rożnej postaci, która dostosowana jest do środowiska. Przykładowo na rynku coraz powszechniejsze są rozwiązania OEM. Jest to elektryczny układ, który nie posiada obudowy. Wyróżnić można także egzemplarze zamknięte, które są gotowe do użycia niemalże natychmiast.
W jaki sposób odpowiednio dobrać tagi?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czytnik RFID posiada wiele elementów, dzięki którym możliwa jest transmisja czy też komunikacja w sposób radiowy pomiędzy czytnikiem, a znacznikiem, który nazywany jest także tagiem RFID. Dzięki temu możliwa jest współpraca nadajnika, odbiornika, jak i układu sterowania. Na dzień dzisiejszy zdecydowana większość urządzeń przystosowana jest do tego, aby komunikować się z komputerem za pośrednictwem dedykowanego interfejsu komunikacyjnego. Może to być USB, WiFi, Bluetooth, Ethernet. Co godne podkreślenia- czytnik wysyła sygnał radiowy do tagów RFID. Dzięki temu tag jest pobudzany- otrzymuje niezbędną informację.
W konsekwencji możliwe jest wysłanie sygnału zwrotnego do czytnika. Umożliwia to szybką identyfikacją, a także odczyt danych, które zapisane są w tagach. Dlaczego warto zdecydować się na tagi pasywne? Otóż mają ponadprzeciętną żywotność, a ich cena jest w pełni satysfakcjonująca. Niestety nie posiadają własnego zasilenia, dlatego też ich zasięg pracy jest nie zawsze wystarczający- w zależności od warunków panujących w przedsiębiorstwie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tagów aktywnych, bowiem te posiadają własne zasilanie, co powoduje, że siła sygnału ulega wzmocnieniu. W praktyce oznacza to, że zasięg odczytu zwiększa się wielokrotnie.
Zobacz również:
Jakie przykładowe czytniki są wykorzystywane w rzeczywistości?
W zależności od tego, jakie rozwiązanie zostało wdrożone, a także jakie warunki panują w przedsiębiorstwie, możliwe jest zastosowanie różnych czytników RFID. Jednym z rozwiązań są czytniki USB, które sprawdzą się do kart zbliżeniowych. Systemy RFID coraz częściej wykorzystywane są do tego, aby móc identyfikować pracowników, który pobierają narzędzia. Kiedy karta lub breloczek RFID pojawia się w pobliżu, wówczas czytnik automatycznie odczytuje niezbędne dany, a odczyt potwierdzany jest sygnałem dźwiękowym. Dość powszechne są czytniki wielokanałowe, które stosowane są w lokalizacjach, gdzie rejestruje się ruch przedmiotów lub osób. Ich cechą charakterystyczną są anteny RFID, które emitują fale. Nie w sposób nie wspomnieć o kolektorze danych.
Jest on bardzo poręczny, dlatego też z reguły wykorzystywany jest jako mobilny egzemplarz. Działa bardzo podobnie do tradycyjnych telefonów, posiada bowiem własną baterię, a dodatkowo posiada antenę RFID, dzięki czemu możliwe jest odczytywanie danych z tagów. W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych korzysta się też z przemysłowych czytników. Ich ogromną zaletą jest możliwość identyfikowania przepływów towarów, majątku, urządzeń. Ich zasięg może być różny, jednakże z reguły oscyluje w granicach od 1 do 12 metrów, w zależności od tego, jaki rodzaj czytnika został wykorzystany. Dlaczego są tak chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców? Dzięki nim na bieżąco jesteśmy w stanie identyfikować, a także monitorować produkcję i inne procesy logistyczne czy też magazynowe.
Co powinniśmy wiedzieć o zasięgu odczytu?
Okazuje się, że czytniki RFID mogą pracować w 3 pasmach częstotliwości: HF (jest to pasmo częstotliwości wysokich), LF (pasmo częstotliwości niskich) i UHF (pasmo częstotliwości ultra wysokich. W przypadku pasm LF i HF, zdecydowana większość czytników zintegrowana jest z anteną. Z reguły posiadają wielkość czytników biurkowych. W sytuacji, kiedy antena występuje osobno, wówczas do jednego czytnika możliwe jest podłączenie od 1 do 32 anten.