Co to jest czarter jachtów? W nadmorskich kurortach na całym świecie coraz popularniejszy staje się czarter jachtów. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś wynająć jachtu, koniecznie przeczytaj ten artykuł, przyda Ci się. Co oznacza czarter jachtu? Termin ten oznacza wynajem jednostki pływającej na określony czas (zwykle od jednego do 7-14 dni). Jednocześnie możesz wynająć zarówno sam jacht, jak i dodatkowo zamówić usługi profesjonalnego zespołu.
Co to jest czarter jachtów?
Zapewne słyszałeś słowo czarter w odniesieniu do samolotu, gdy Twój lot nie jest uwzględniony w regularnym rozkładzie lotów, czyli jest wykonywany jednorazowo. W przypadku jachtów zasada jest taka sama. Popularność tego typu spędzania wolnego czasu sprzyja, po pierwsze, rozwojowi infrastruktury w wielu krajach, a po drugie, relatywnej jej dostępności. Ale jednocześnie rejsu morskiego nie można porównać ze zwykłymi wakacjami w hotelu, wycieczka na jachcie to znacznie bardziej ekscytująca opcja, ponadto uzyskujesz dostęp do miejsc całkowicie niedostępnych dla turystów na lądzie, ponieważ na przykład najczystsze plaże bezludnych wysp.
Warunki czarteru jachtu określa umowa czarteru, która jest podpisywana pomiędzy właścicielem jachtu a czarterującym, niezależnie od tego czy czarterujesz jacht samodzielnie czy za pośrednictwem agencji. Umowa czarteru jachtu określa początek i koniec czarteru. Wszystko pomiędzy tymi dwoma punktami jest wyłącznie kwestią Twoich preferencji. Masz prawo do samodzielnego wyboru trasy i jej zmiany w trakcie nawigacji. Jedynym warunkiem jest terminowe oddanie jachtu na miejsce postojowe.
Rodzaje czarterów jachtów
Czarter jachtów jest dostępny zarówno dla doświadczonych żeglarzy, którzy z łatwością poradzą sobie na jachcie, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy wybierają się na rejs po danym akwenie, ale z osobistym kapitanem. Jak już wspomniano, czarter może odbywać się z załogą i bez załogi. Dodatkowo jest klasyfikowany według typu łodzi: jacht motorowy / jacht żaglowy / czarter katamaranu.
Chcąc wynająć jacht bez załogi, trzeba mieć międzynarodową licencję sternika, a w niektórych przypadkach potrzebna będzie druga osoba z taką licencją. To dość rzadka sytuacja, więc jeśli nie masz takiego dokumentu, to nie ma znaczenia, firma czarterowa na pewno zaoferuje Ci swojego skipera. Ale jeśli naprawdę lubisz żeglować, regularnie czarterować łodzie i chcesz poczuć się jak kapitan statku 24/7, powinieneś rozważyć uzyskanie tej licencji.
W niektórych krajach śródziemnomorskich (głównie w Turcji) istnieje specjalny rodzaj statku, który wcześniej był aktywnie wykorzystywany do łowienia ryb, transportu towarów i małych wycieczek – gulet. Ze względu na to, że jest to dość duża łódź, a jednocześnie koszt jej czarteru jest bardzo przystępny, czarter gulety aktywnie nabiera rozpędu, więc tego typu łódź przeżywa nowy świt.
Czym jest czarter jachtu bez załogi?
Czarter bez załogi oznacza, że czarterujesz w pełni przygotowany, wyposażony jacht na okres jednego tygodnia lub dłużej. Jest to czarter bez załogi, który w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli umiesz samodzielnie pływać jachtem i posiadasz odpowiednie uprawnienia, możesz wyczarterować jacht i zaoszczędzić przyzwoitą kwotę na pensji sternika, być całkowicie niezależnym w rejsie wymarzonym jachtem. Nauczysz się zarządzać jachtem żaglowym lub motorowym w celu samodzielnego czarterowania łodzi w jednej ze szkół żeglarskich w Polsce.
Zaletami żaglówek jest nieograniczony zasięg, brak hałasu silnika i zapachu spalin. Nawigacją trzeba będzie zająć się niezależnie. Jeśli żaglówki z definicji wiążą się z aktywnym spędzaniem czasu, to łodzie motorowe są rekreacją w najczystszej postaci. Są bardziej pojemne i szybsze, a szybkość poruszania się na takim jachcie nie zależy od kaprysów pogody. To prawda, że trasa jest zawsze powiązana z punktami tankowania.
Pasażerowie jachtu motorowego nie uczestniczą w nawigacji. Poziom komfortu na pokładzie często porównywalny jest z luksusowym hotelem, ponieważ liczba gości na super- i mega-jachtach (od 30 metrów) prawie nigdy nie przekracza 10-15 osób. Liczba załogi i personelu obsługi nie jest ograniczona.
Specyfikacja jachtu zazwyczaj wskazuje optymalną ilość koi. Najlepiej zawsze postępować zgodnie z tym zaleceniem. Jeśli wyprawie będzie uczestniczyć na przykład 12 osób lepszym rozwiązaniem będzie czarter dwóch mniejszych jachty zamiast jednego dużego. Dlaczego? Dlatego, że opłaty parkingowe zależą bezpośrednio od wielkości jachtu. Poza tym zawsze istnieje element rywalizacji między dwoma jachtami. Niezależnie od wybranej opcji, lepiej powierzyć organizację czarteru brokerowi, który jest zorientowany na rynku i będzie w stanie nie tylko wybrać najbardziej odpowiednią dla Ciebie łódź, ale także zoptymalizować koszty.
Jak wyczarterować jacht?
Cała procedura czarterowania jachtu rozpoczyna się od jego rezerwacji. Im wcześniej tego dokonamy tym lepiej, można zarezerwować nawet kilka miesięcy przed planowanym rejsem. Zdarza się taki wariant jak last minute, co oznacza, że dokonujesz rezerwacji na dwa tygodnie wcześniej, jest to jednak ryzykowne, ponieważ trzeba wstrzelić się w termin. Po rezerwacji należy przelać zaliczkę na konto firmy czarterowej a na kilka tygodni przed rejsem wpłacić resztę a następnie czekać na czas stawienia się w porcie. Przed wyjściem z portu musisz sprawdzić stan oraz dokumenty jachtu w tym polisę jednostki oraz załogi i skippera. Następny krok to podpisanie protokołu odbioru i odebranie dokumentów jachtu.