Wynajem aut dostawczych i brygadówek – prowadzenie firmy wymaga bardzo dużej elastyczności, która jest wymuszona przez konkurencję na rynku, zmuszająca przedsiębiorców do regularnego obniżania kosztów usług, przy jednoczesnym utrzymywaniu na stałym poziomie ich jakości. Wypożyczalnia samochodów może być dla firm z wielu branż szansą na zoptymalizowanie bieżących kosztów działalności firmy, a także na zwiększenie efektywności pracy. Jak działa wynajem samochodów na potrzeby biznesu i czy to się w ogóle może opłacać?
Na jakiej zasadzie wynajmuje się auta dostawcze?
Wynajem krótko i średnioterminowy jest niezwykle wygodną alternatywą dla zakupu auta na własność. Umożliwia to obniżenie wielu kosztów bieżących, a także nie wymaga zamrażaniu większej ilości kapitału w firmie. Większość wypożyczalni samochodów ma podobny schemat działania, a ich usługi pokrywają się. Standardową procedurą jest wynajmowanie auta na regulowane cennikiem czasokresy, które określają jednostkową cenę za dobę. Im dłuższy okres najmu, tym niższa cena za dobę. Dodatkowo wypożyczalnie przeważnie narzucają limit kilometrów na dobę lub w przypadku wynajmu średnioterminowego na dłuższe okresy. Są jednak również opcje, które umożliwiają wypożyczenie auta bez limitu kilometrów, jednak ceny za najem są wtedy adekwatnie wyższe. Wiele firm jest na tyle elastyczna, że pozwala na bieżące regulowanie limitu kilometrów, nawet podczas trwania umowy, co w praktyce oznacza, że jeśli klient jest zmuszony do przejechania większej ilości kilometrów, do może to zrobić, później ewentualnie uiszczając niewielką nadpłatę za nadprogramowe kilometry.
Najistotniejsze kwestie dla właścicieli firm
Osoby wynajmujące samochody osobowe, dostawcze lub specjalistyczne na potrzeby działalności biznesowej, w pierwszej kolejności interesuje to, ile można przejechać miesięcznie wynajętym samochodem. Każda wypożyczalnia samochodów reguluje to indywidualnie, ale z reguły są to liczby dostosowane do potrzeb klientów biznesowych, a to oznacza, że często można spotkać się z limitami sięgającymi nawet kilku tysięcy kilometrów miesięcznie, co powinno wystarczyć nawet osobom, które pokonują długie trasy, jeżdżąc po całej Polsce. Jako że samochody dostawcze oraz busy i inne auta dedykowane dla biznesu, z samej swojej definicji służą do pracy, co sprawia, że są intensywnie eksploatowane, często mogą być narażone na pewne uszkodzenia.
Firmy zajmujące się wynajmem aut, dostosowują swoją ofertę do takich sytuacji i przeważnie umożliwiają wykup dodatkowego ubezpieczenia, które zmniejsza zakres odpowiedzialności wynajmującego. Zasada wynajmu samochodu z definicji zakłada, że za samochód odpowiedzialność co prawda ponosi kierowca wynajmujący pojazd, jednak za jego stan techniczny oraz wszystkie ubezpieczenia odpowiada firma, która jest jego faktycznym właścicielem, a to niesie za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim wypożyczalnie samochodów dostarczają swoim klientom w pełni sprawne, przygotowane do jazdy i regularnie serwisowane auta, a jeśli z samochodem stanie się coś nie z winy kierowcy i niewłaściwego użytkowania auta, to zadziała pełne ubezpieczenie i wynajmujący dostanie samochód zastępczy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, gdyż nie muszą oni zaprzątać sobie głowy bieżącym serwisem auta, ani innymi kwestiami związanymi z formalnościami takimi, jak chociażby przeglądy techniczne. Całość tych obowiązków leży po stronie wypożyczalni samochodów, a klient jedynie podpisuje umowę najmu, a następnie jest zobowiązany do dbania o powierzone mu mienie i eksploatowanie go zgodnie z zasadami określonymi w umowie.
Czy opłaca się wynajmować samochody ciężarowe?
Wiele wypożyczalni samochodów posiada flotę aut ciężarowych oraz specjalistycznych, takich jak:
- Furgony
- Samochody z zabudową kontenerową
- Samochody z plandeką
- Wywrotki
- Brygadówki
- Busy
- Chłodnie
Szerokie spektrum wyboru sprawia, że właściwie każda firma działająca w dowolnej branży może dość łatwo znaleźć samochód odpowiadający jej potrzebom. Praktycznie wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów aut kosztują co najmniej sto tysięcy złotych, co jest kwotą dość dużą, szczególnie jeśli mowa o małych i średnich przedsiębiorstwach. Chcąc, zoptymalizować koszty warto przeanalizować, czy krótkoterminowy najem nie będzie korzystniejszy od kupowania takich aut na kredyt lub brania ich w leasing. Nawet duże auta z zabudową kontenerową lub klasyczne brygadówki to koszt, który zaczyna się od około 150 zł za dobę, jeśli chodzi o wynajem. Zakładając, że auto nie jest w firmie potrzebne przez cały rok, każdego dnia roboczego, krótkoterminowy najem często spełni swoją rolę i pozwoli na obniżenie kosztów transportu nawet kilkukrotnie. Warto też wspomnieć, że całą kwotę kosztu najmu auta wykorzystywanego do celów służbowych można zaliczyć w koszty działalności przedsiębiorstwa, a to oznacza, że korzystając z usług wypożyczalni samochodów, optymalizuje się także działalność pod kątem podatków, co daje dodatkową oszczędność.