Jak wybrać laptop dla grafika? Profesjonaliści, którzy zawodowo zajmują się obróbką grafiki dla swoich klientów, muszą posiadać sprzęt odpowiedniej jakości. Laptopy dla grafików wyróżniają się doskonale dopasowaną specyfikacją techniczną, która pozwala na obsługę nawet najbardziej zaawansowanych programów graficznych. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym trzeba kierować się podczas kupowania laptopa dla grafika. Zapraszamy do lektury!
Laptopy dla grafików – czym powinny się charakteryzować?
Każda osoba, która w sposób profesjonalny zajmuje się grafiką komputerową, doskonale wie o tym, iż posiadanie zaawansowanego sprzętu komputerowego jest absolutnym priorytetem. Specjalistyczne oprogramowanie można uruchamiać wyłącznie na najnowszych urządzeniach, dlatego zakup laptopa dla grafika to konieczność. Niektórzy decydują się również na zakup komputerów, jednak ich poważną wadą jest fakt, iż nie można ich przenosić.
Praca grafików komputerowych ma coraz bardziej mobilny charakter, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup laptopa. Laptop można bez przeszkód zabrać ze sobą w dowolnie wybrane miejsce i tam pracować. W tej chwili nie powstał jeszcze specjalny, dedykowany grafikom laptop, jednak bez problemu można na rynku wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał wszystkim wymaganiom tej grupy zawodowej.
Specjaliści zajmujący się zawodowo obróbką zdjęć, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, iż zakup profesjonalnego sprzętu będzie wiązał się z niemałym wydatkiem. Laptopy dla grafików mogą kosztować nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przy wybraniu konkretnego modelu należy mieć na uwadze fakt, iż sprzęt do obróbki graficznej musi posiadać nie tylko wydajną kartą graficzną. Na prawidłowe funkcjonowanie oraz wydajność komputera składa się harmonijne działanie wszystkich poszczególnych jego elementów. W dalszej części artykułu omówimy, czym powinny wyróżniać się najważniejsze podzespoły laptopów dla grafików.
Matryca ma znaczenie
Laptopy dla grafików powinny być wyposażone w matrycę typu IPS – zapewnia to bardzo dobrą jakość obrazu, co podczas obróbki zdjęć jest niezwykle istotne. Eksperci zwracają również uwagę, iż bardzo istotna jest także jej wielkość matrycy. Powinna ona mieć przekątną minimum 15 cali – im więcej, tym lepiej. Jeśli zależy nam również na jak najwyższym komforcie pracy, powinniśmy wybrać matrycę matową – o wiele mniej męczy ona oczy oraz nie odbija światła.
Jaka powinna być rozdzielczość w przypadku laptopów dla grafików? Rozdzielczość minimalna to full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Bardziej wymagający graficy powinni jednak wybrać bardziej zaawansowane rozdzielczości, czyli 2560×1440 pikseli oraz 3200×1800 pikseli. Przy wybieraniu matrycy należy również sprawdzić, czy ma ona funkcję pełnego odwzorowywania palety kolorów RGB i AdobeRGB. Musi też gwarantować odpowiedni kontrast i podświetlenie.
Karta graficzna w laptopach dla grafików – jak wybrać?
Karta graficzna to oczywiście jeden z najważniejszych elementów, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie laptopów dla grafików jednak nie jedyny, Karta graficzna musi być na tyle dobra, aby umożliwiała pracę ze specjalistycznym oprogramowaniem. Specjaliści zalecają, aby wybierać profesjonalne karty graficzne najnowszej generacji marki nVidia – jest to jakość sama w sobie. Są to bardzo profesjonalne karty graficzne, których wydajność została potwierdzona w wielu testach branżowych.
Jak wybrać procesor?
Wybór procesora w laptopie dla grafika ma niebagatelne znaczenie. Od decyzji w tym zakresie zależy, jak szybko i płynnie będą działały wszystkie zainstalowane tam specjalistyczne aplikacje i programy przeznaczone do obróbki grafiki. Warto wiedzieć, iż w tej chwili wiodącym producentem najlepszych procesorów jest firma Intel. Jeśli zależy nam na jak najwyższej jakości oraz wydajności procesora, należy wybrać procesor marki Intel najnowszej generacji i5 lub i7. Wtedy wszystkie prace wykonywane na takim laptopie dla grafika będą przebiegały bez żadnych komplikacji.
Dysk twardy – HDD czy SSD?
W tej chwili dyski twarde można kupić w dwóch wersjach: tradycyjne HDD oraz SSD. Specjaliści zalecają jednak, aby osoby, którym zależy na jak najszybszym zapisie danych, nie decydowały się na zakup dysków HDD. Są to dyski przestarzałe, których wydajność w porównaniu z dyskami SSD jest bardzo słaba. Dyski SSD wyróżniają się o wiele większą wydajnością, szybkością, odpornością na wstrząsy oraz o wiele cichszą pracą.
Nowoczesne dyski SSD mają jednak, jedną poważną wadę: są one znacznie droższe od klasycznych dysków HDD, a jednocześnie mają mniejsze pojemności. Z tego względu wielu informatyków i ekspertów od elektroniki zaleca, aby zdecydować się na wykorzystanie w swoim urządzeniu obu rodzajów dysków. W takim układzie dysk tradycyjny powinien mieć dość dużą pojemność (najlepiej minimum 1 TB) – tam będzie można przechowywać wszystkie pliki i zdjęcia, które mają duży rozmiar. Z kolei dysk SSD można wtedy wykorzystać do przechowywania systemu operacyjnego oraz całego oprogramowania.