Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda?

Gdzie pracuje ortopeda? Ortopeda to lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu ruchu, a także wad wrodzonych i nabytych oraz urazów w obrębie narządu ruchu. W obszarze jego zainteresowań znajduje się zatem układ szkieletowy (z wyjątkiem kości czaszki) oraz mięśniowy i więzadłowo-stawowy. Dodatkowo związane z nimi naczynia i nerwy. Aby zostać ortopedą, należy wybrać tę specjalizację podczas studiów. Wiedza teoretyczna przygotowująca do zawodu obejmuje głównie zakres tematyczny: fizjologii ruchu, anatomii, biomechaniki, a także patofizjologii.

Na samym początku istnienia tej specjalizacji ortopedzi zajmowali się wyłącznie diagnozą i leczeniem najmłodszych pacjentów. Rozwój medycyny spowodował jednak, że zakres działalności ortopedów rozszerzył się także na dorosłych pacjentów. Większość ortopedów dokształca się również w zakresie traumatologii, dzięki czemu mianują się ortopedami traumatologami. Ta dziedzina zajmuje się nie tylko diagnozowaniem, ale również leczeniem urazów układu ruchu. To, co ją odróżnia od ortopedii to możliwość leczenia operacyjnego, np. wykonanie alloplastyki stawu biodrowego.

Wizyta u ortopedy – kiedy należy się wybrać?

Pacjenci decydują się najczęściej na wizytę u ortopedy w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ po różnego rodzaju urazach układu ruchu. Najczęściej są to: zwichnięcia kolan, złamania kości czy skręcenia kostki. Kolejną grupę pacjentów tworzą ci, którzy odczuwają bóle kręgosłupa, ścięgien, mięśni czy stawów. Często towarzyszą im stany zapalne. Kolejnym wskazaniem do konsultacji jest problem z ruchomością kończyn i stawów, a także widoczne obrzęki. Często niepokojącym sygnałem są charakterystyczne trzeszczenia podczas poruszania. Wszystkie wymienione dolegliwości dotyczą osób dorosłych. Kluczowa jest jednak konsultacja rozwoju dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Konsultacja z ortopedą pozwala ocenić, czy rozwój szkieletu, stawów i mięśni jest u niemowlęcia prawidłowy. Wczesna diagnoza wad pozwala wprowadzić skuteczne działania korekcyjne. W większości przypadków rozwój przebiega jednak prawidłowo, dlatego nie trzeba podejmować dodatkowych działań. Lekarz może też doradzić rodzicom, w jaki sposób wpływać pozytywnie na jego dalszy rozwój układu szkieletowego.

 

Jakie choroby diagnozuje i leczy ortopeda?

Wiemy już, że ortopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem głównie dolegliwości związanych z układem ruchu. Jakie dokładnie schorzenia obejmują jego podstawowy zakres działań? Do najpopularniejszych należą oczywiście zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia i złamania. Po drugie wszelkiego rodzaju choroby kręgosłupa (np. dyskopatie, stenoza lędźwiowa, przepuklina dyskowa, rwa kulszowa), wady postawy (np. płaskostopie, lordoza, skolioza i kifoza, stopa i kolana koślawe oraz szpotawe. Ponadto zajmuje się także terapią zmian przeciążeniowych (np. kolana biegacza, zespół cieśni kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, ostroga piętowa). W zakresie jego zainteresowań znajdują się również: choroby zapalne stawów i kości, jałowa martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna), przykurcz Dupuytrena, wady wrodzone czy nowotwory kości.

Jakie są badania ortopedyczne i metody leczenia

Każdy ortopeda w Ortho Expert rozpoczyna konsultację od wywiadu z pacjentem. Rozmowa ma na celu rozpoznanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jak i problemu,  z którym się zgłasza. W czasie wywiadu może zadać pytanie dotyczące przebytych chorób oraz urazów. Pozyskana wiedza pozwala podejmować dalsze decyzje diagnostyczne. Pomocne mogą okazać się dotychczasowe wyniki badań. Jeśli pacjent posiada zdjęcie rentgenowskie lub inne wyniki, powinien udać się z nimi do lekarza. Po wywiadzie lekarz może ocenić ruchomość i stabilność stawów. Dodatkowo również ich położenie. Badaniu poddawane jest również ułożenie całego szkieletu i kręgosłupa, co pozwala wykluczyć wady postawy i zwyrodnienia. Jeśli ocena wizualna nie wystarcza, lekarz może zlecić dodatkową diagnostykę. W jej zakres wchodzą: tomografia komputerowa, badania ultrasonograficzne, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny. W ocenie stanu stawów znaczenie mają również badania takie jak: artroskopia i artrografia.

Na podstawie wszystkich zgromadzonych wyników badań lekarz może podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Metoda i środki są dostosowane do indywidualnego przypadku. Czasami wystarczy unieruchomienie kończyny, innym razem konieczna jest operacja. Aby złagodzić ból lub uniknąć stanów zapalnych czy obrzęków wokół urazów, stosuje się leczenie farmakologiczne. Kolejną metodą działania jest rehabilitacja oraz fizjoterapia. To przyjemna część leczenia, ponieważ polega głównie na wykonywaniu masaży czy ćwiczeń.

Gdzie pracuje ortopeda?

Ortopeda może być zatrudniony w wielu placówkach medycznych. Przede wszystkim w szpitalach na oddziałach ortopedycznych, ale również w przychodniach. Wielu lekarzy decyduje się na prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej. Konsultacje ortopedyczne dostępne są również w ośrodkach rehabilitacyjnych. Ortopeda może też wykładać na uczelniach medycznych zgodnie ze swoją specjalnością.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl